Bezpieczeństwo Informatyczne jest obecnie jednym z najważniejszych problemów nowoczesnej informatyki stosowanej, w szczególności w rozwiązaniach sieciowych i komunikacyjnych w sektorach finansowym, informatycznym, telekomunikacyjnym, administracyjnym i wojskowym.
Rozwój informatyki i jej przenikanie do wszystkich sfer życia codziennego powoduje, że stopniowo wyłania się istnienie globalnego społeczeństwa informacyjnego – koncepcji, wg. której podstawową wartością gospodarczą jest informacja, a jej bezpieczeństwo ma fundamentalne znaczenie. Doskonałym tego wyrazem jest strategia lizbońska Unii Europejskiej, która w ramach swojego głównego programu badań i rozwoju (obecnie rozpoczynający się 7 Program Ramowy), mającego na celu zrównanie potencjału gospodarczego Europy ze Stanami Zjednoczonymi, ustala priorytety Technologii Społeczeństwa Informacyjnego i Bezpieczeństwa.
Już dzisiejszy poziom informatyzacji wszystkich dziedzin życia powoduje, że często mówi się wręcz o istnieniu światowej e-gospodarki (która stopniowo obejmuje wirtualizację całego sektora finansowego). Obecnie komercyjny rynek bezpieczeństwa informatycznego, w szczególności w sektorze finansowym jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się obszarem. Implementacja i obsługa zaawansowanych i najnowocześniejszych technologii bezpieczeństwa jest ogromnie pożądana przez wszelkie instytucje, ponieważ bezpośrednio odnosi się do stabilności i niezawodności ich funkcjonowania.
Technologie informatyczne zarządzania bezpieczeństwem, automatyzujące odpowiednie procesy, pomimo transparentności dla użytkowników końcowych, są bardzo złożone i wymagają skomplikowanego wdrożenia oraz nadzoru systemowego przez wysoko wykwalifikowane kadry. Szczególnie w silnie zinformatyzowanym sektorze finansowym kadry pracownicze łączyć muszą wiedzę i kwalifikacje z zakresu nowoczesnego zarządzania, finansowości oraz technologii bezpieczeństwa informatycznego.
Specjalistyczna wiedza i praktyczne umiejętności w zakresie bezpieczeństwa informatycznego stanowią bardzo istotny element podniesienia kompetencji potencjalnych pracowników na wszystkich szczeblach organizacyjnych we wszystkich sektorach nowoczesnej gospodarki.